background - Historie série #1: Wolfenstein
Historie série #1: Wolfenstein

Historie série #1: Wolfenstein

29. 10. 2017
Kryštof Friedel
0 obrázků
13 min čtení

Nedávno vyšel dlouho očekávaný Wolfenstein: The New Colossus, jistě bysme mohli tuto hru opěvovat a říkat jak je skvělá, to se však v tomto článku dít nebude (I když vímě, že skvělá je). Dnes se podíváme na samotný začátek této kultovní série. Prosím, pohodlně se usaďte, sežeňte si něco dobrého k jídlu a pití a připojte se ke mně na cestě do historie!

Zdroj: moddb.com

Základní myšlenka je u všech her ze série stejná. Jsou tu nacisti, snažící se ovládnout svět ( a nebojí se využít okultismu a dalších špinavých taktik), pak tu máte agenta jménem B. J. Blazkovicz, který se pokaždé postaví za správnou věc a vypráší nacistům kožichy! Zdá se vám to moc jednoduché? Možná ano, ale občas to je to, co potřebujete. Ale nemyslete si, že jde jen o tupé střílení. Většina her obsahuje propracovaný příběh s dobře mapsanými charaktery.

Zdroj: polygon.com

Kde to všechno začalo?

Většina z vás by jistě řekla: "To je jasný Wolfenstein 3D!". A přesně tady jste na omylu, první totiž byla hra jménemn Castle Wolfenstein. Hra byla vydána studiem Muse Entertainment na Apple II. Hra měla jednoduchou hratelnost a pohled shora. Hráč na začátku dostal pistoli od svého umírajícího spoluvězně a musel se dostat ven a najít plány tajné operace.

Podobná byla i druhá hra jménem Beyond Castle Wolfenstein, která funguje na stejném principu, jenže se odehrává ve vůdcově bunkru a hráč k němu má dostat bombu.

Zdroj: brnoblaster.blogspot.com

Zlatý hřeb večera:

A teď se dostáváme k nejdůležitějšímu milníku série, který ovlivnil celou sérii. Ti bystřejší z vás už jistě tuší, že půjde o Wolfenstein 3D. Roku 1992 vyšla hra, která prakticky založila žánr FPS. Vlastně ani nebyla tak úplně ve 3D, ale tehdy a ani dnes to nikomu nevadí. Příběh se vrátil k prvnímu dílu a hráč si opět musel vystřílet cestu z hradu Wolfenstein, temnými chodbami plných nacistů. To je ,to co ji činilo tak skvělou.

Zdroj: medium.com

9 let do budoucnosti:

Po takto dlouhé době spatřil světlo světa další díl do série. Pro mnohé to je hra, na kterou dodnes nedají dopustit. Return to Castle Wolfenstein hra na s na svou dobu vynikající grafikou, skvělou hratelností a velkým důrázem na příběh, hlavně dialogy a postavy. V tomto díle se objevily jak reálné zbraně (MP 44, FG 42...), tak i vymyšlené (kulomet Venom, Tesla zbraně...). Je to také první díl, který do série přinesl již zmíněný okultismus.

Zdroj: moddb.com

K RTCW byl o dva roky později vydán i samostatně spustitelný datadisk Enemy Territory. Byl bez příběhu, ale zlepšila se hratelnost, objevilo se omezené použití vozidel a lépe se daly využívat i kulomety.

Paranormální jevy a uzavřené město?

Toto tvoří většinu obsahu ve hře vydané o 6 let později (2009) jménem Wolfenstein, jen Wolfenstein. Je to nejslaběji hodnocený díl série, především kvůli zvláštnímu gameplayi a kvůli velké přítomnosti scriptů, byly opravdu skoro všude!

Zdroj: murniagames.com

Pryč od kořenů?

O pět let později vyšel jeden z posledních dílů, Wolfenstein: The New Order je velice zdařenou hrou se skvělou hratelností, gunplayem i atmosférou, ovšem už zde není zastoupená paranormální část. B.J. nezapomene říci své na vaší cestě příběhem a postavy jsou velice dobře napsané. Navíc s postavami strávíte (dle mého) dostatečné množství času na to, abyste se s postavama ztotožnili a jejich ztráta zabolela.

Zdroj: triumphtech.net

Zpět ke kořenům!

K Wolfenstein: The New Order vyšel i samostatně spustitelný datadisk jménem Wolfenstein: The Old Blood, odehrává se před událostmi New Order a B.J. se zde opět dostane na Hrad Wolfenstein i do vesnice pod ním. Opět jde o příběh nasáklý skvělou atmosférou, a opět se vrací k okultismu.

No, to je vše k Historii série Wolfenstein.

Nový král?

Nový král?

Nazdar, dnes se podíváme na Steam, teda na jeho konkurenta. Ne, zase špatně. Dnes se podíváme na platformu, která slibuje, že sesadí krále digitálních kopií z trůnu. Že jste o tom neslyšeli? Není se...

21. 01. 2018
Kryštof Friedel
4 min čtení
Cyberpunk 2077 sa ukáže na tohtoročnej E3!!!

Cyberpunk 2077 sa ukáže na tohtoročnej E3!!!

Od ohlásenia novej hry od poľského štúdia CD Projekt RED ubehli už 4 roky. Zatiaľ však okrem zasadenia vo futuristickom svete nevieme vôbec nič. Niektoré faktory však pomaly naznačujú, že sa dočkáme veľkého odhalenia....

17. 01. 2018
Alex Barna
3 min čtení
background