background - Cenzura historických her
Cenzura historických her

Cenzura historických her

27. 06. 2015
Daniel Pechanec
0 obrázků
6 min čtení

V současnosti se v USA odehrává spor o zakázání zobrazování vlajky Konfederace. A co to má společného s herním průmyslem? Opravdu mnoho..

Díky tomuto problému se Apple rozhodl stáhnout z Apple Store všechny hry zobrazující vlajku nebo symboliku Konfederace. Tyto hry nepodporovaly žádné hnutí nebo stranu, pouze zobrazovaly historii. Odůvodnění tohoto kroku zní: ,,Hry obsahují obrázky konfederační vlajky, které jsou použity v ofenzivním nebo špatně myšleném směru."

Apple komunikuje s vývojáři a projednává změny her. Na stranu vývojářů se staví i mnoho amerických učitelů, kteří hry používali jako učební pomůcku. Slova zastání pronesl i Gabe, navíc dal jednu z cenzurovaných her, Ultimate General: Gettysburg, na hlavní stránku STEAMu za účelem zvýšení prodeje.

Mezi krásné příklady her, které se nebojí zobrazit historii, patří Wolfenstein (ikdyž se zde jedná pouze o sci-fi). Hákové kříže jsou k vidění od prvního dílu, dokonce i uniformy mají svastiku a vypadají skutečně. Německo ale tyto díly cenzuruje a upravuje, protože se za svoji historii stydí.

Co se týká cenzury nebo White washingu (úprava a přetváření historie pro vlastní potřeby) dalších her, nejradikálnější cenzuru můžeme nalézt v ruských hrách. V žádné ruské hře se podle zákona nesmí zobrazovat hákový kříž nebo přímá symbolika nacismu. Zajímavé ovšem je, že ve svých hrách nechávají symboliku totalitního režimu, který má na svědomí více životů, než cenzurovaný nacistický režim. Hráči by měli mít v historických hrách jako WarThunder (zde můžete například potkat hráče s nápisy "Za Stalina", "Řád Lenina" a další komunistickou symboliku), Company of Heroes, nebo Men of War k dispozici všechny symboly. A je jedno, jestli té nebo té strany. Historie je jen jedna a neměla by se cenzurovat, a už vůbec ne ve hrách.

Burnout Paradise sa dočká remasteru!

Burnout Paradise sa dočká remasteru!

Neexistuje závodná hra, pri ktorej sa viete vyblázniť podobne ako v Burnout Paradise. Rýchle a ničím neobmedzované závody, gigantické demolačné derby odohrávajúce sa priamo na diaľnici, skákanie cez...

22. 02. 2018
Alex Barna
3 min čtení
Assassin’s Creed Dynasty?

Assassin’s Creed Dynasty?

Áno, vidíte správne. Nie je to ani pol roka, odkedy sme sa dočkali posledného vydania hry zo série assassínov. Ako to už u Ubisoftu býva zvykom, opäť sa našiel poslušný zamestanec a v rozhovore pre ...

19. 02. 2018
Adam Tomaškovič
2 min čtení
background