background - Špionáž ze strany Microsoftu? Ne tak docela!
Špionáž ze strany Microsoftu? Ne tak docela!

Špionáž ze strany Microsoftu? Ne tak docela!

13. 09. 2015
Daniel Pechanec
0 obrázků
7 min čtení

Internet je od vydání Windows 10 plný zpráv, jak tento systém špehuje vše, co děláte a odesílá vaše fotky na servery Microsoftu. Pojďme si však ukázat, jak to vlastně je.

První problém nastává při instalaci, kde většina uživatelů odklikne standartní instalaci, ve které je nastaveno právě ono sbírání dat. Není to však sbírání dat, jak si většina představuje. Jedná se o záznamy antiviru, diagnostické údaje a chybová hlášení, díky kterým může Microsoft kontrolovat chyby systému a kompatibilitu s HW komponenty. To vše probíhá anonymně! Další položka v nastavení je odesílání navštěvovaných stránek kvůli SmartScreen (filtruje potenciální nebezpečí) a samozřejmě i vaši lokaci kvůli cílené reklamě v rámci prohlížeče Edge. Cílenou reklamu již delší dobu provozuje Google přes Google Chrome.

V nastavení systému si můžete některé funkce "špionáže" vypnout. Například všemi obávané odesílání psaného textu v rámci budoucího vylepšení a pomoci při psaní. Zakázat samozřejmě můžete i zjišťování vaší polohy nebo používání vaší kamery a mikrofonu pro aplikace v rámci operačního systému.

Vzhledem k tomu, že Cortana není v ČR zatím podporovaná, není důvod se obávat odposlechů. Microsoft přiznal, že se snaží přizpůsobit Cortanu na hlas uživatele a zdokonalit tak hlasovou komunikaci. Tudíž nedochází k žádnému obsahovému analyzování vaší řeči, ale pouze k technické analýze.

Microsoft tedy nevyužívá vaše osobní citlivá data, ale pouze technické informace o používání systému k co nejlepšímu přizpůsobení pro potřeby uživatele. Pokud by někomu vadilo i toto, může si většinu deaktivovat. Ale přiznejme si, nebylo by úžasné komunikovat s počítačem jako ve sci-fi filmech z budoucnosti?

Pokud i tak máte strach, že vás "Velký Bratr" sleduje, doporučuji vyhodit počítač i mobil z okna, zrušit účty na Googlu nebo jiných stránkách, deaktivovat si sociální sítě a žít spokojený život.

Burnout Paradise sa dočká remasteru!

Burnout Paradise sa dočká remasteru!

Neexistuje závodná hra, pri ktorej sa viete vyblázniť podobne ako v Burnout Paradise. Rýchle a ničím neobmedzované závody, gigantické demolačné derby odohrávajúce sa priamo na diaľnici, skákanie cez...

22. 02. 2018
Alex Barna
3 min čtení
Assassin’s Creed Dynasty?

Assassin’s Creed Dynasty?

Áno, vidíte správne. Nie je to ani pol roka, odkedy sme sa dočkali posledného vydania hry zo série assassínov. Ako to už u Ubisoftu býva zvykom, opäť sa našiel poslušný zamestanec a v rozhovore pre ...

19. 02. 2018
Adam Tomaškovič
2 min čtení
background