background - Špionáž ze strany Microsoftu? Ne tak docela!
Špionáž ze strany Microsoftu? Ne tak docela!

Špionáž ze strany Microsoftu? Ne tak docela!

13. 09. 2015
Daniel Pechanec
0 obrázků
7 min čtení

Internet je od vydání Windows 10 plný zpráv, jak tento systém špehuje vše, co děláte a odesílá vaše fotky na servery Microsoftu. Pojďme si však ukázat, jak to vlastně je.

První problém nastává při instalaci, kde většina uživatelů odklikne standartní instalaci, ve které je nastaveno právě ono sbírání dat. Není to však sbírání dat, jak si většina představuje. Jedná se o záznamy antiviru, diagnostické údaje a chybová hlášení, díky kterým může Microsoft kontrolovat chyby systému a kompatibilitu s HW komponenty. To vše probíhá anonymně! Další položka v nastavení je odesílání navštěvovaných stránek kvůli SmartScreen (filtruje potenciální nebezpečí) a samozřejmě i vaši lokaci kvůli cílené reklamě v rámci prohlížeče Edge. Cílenou reklamu již delší dobu provozuje Google přes Google Chrome.

V nastavení systému si můžete některé funkce "špionáže" vypnout. Například všemi obávané odesílání psaného textu v rámci budoucího vylepšení a pomoci při psaní. Zakázat samozřejmě můžete i zjišťování vaší polohy nebo používání vaší kamery a mikrofonu pro aplikace v rámci operačního systému.

Vzhledem k tomu, že Cortana není v ČR zatím podporovaná, není důvod se obávat odposlechů. Microsoft přiznal, že se snaží přizpůsobit Cortanu na hlas uživatele a zdokonalit tak hlasovou komunikaci. Tudíž nedochází k žádnému obsahovému analyzování vaší řeči, ale pouze k technické analýze.

Microsoft tedy nevyužívá vaše osobní citlivá data, ale pouze technické informace o používání systému k co nejlepšímu přizpůsobení pro potřeby uživatele. Pokud by někomu vadilo i toto, může si většinu deaktivovat. Ale přiznejme si, nebylo by úžasné komunikovat s počítačem jako ve sci-fi filmech z budoucnosti?

Pokud i tak máte strach, že vás "Velký Bratr" sleduje, doporučuji vyhodit počítač i mobil z okna, zrušit účty na Googlu nebo jiných stránkách, deaktivovat si sociální sítě a žít spokojený život.

PUBG banuje viac než 6000 hráčov denne

PUBG banuje viac než 6000 hráčov denne

Každý z nás vie, že podvádzať pri hre sa nepatrí. Už obvzlášť nie, pokiaľ vás pri tom môžu veľmi ľahko prichytiť. Niekedy totižto nevyviaznete len s napomenutím, ale s permabanom. No a tvorcom PlayerUnknown´s...

16. 10. 2017
Alex Barna
3 min čtení
Nový 8K VR headset od Pimaxu

Nový 8K VR headset od Pimaxu

Občas sa podarí, že nejaký ten čínsky výrobok prerazí, respektíve ma dosť veľkú šancu preraziť. Najnovšie o to pokúša čínska firma menom Pimex so svojim novým 8K headsetom. Lepšie...

16. 10. 2017
Adam Tomaškovič
4 min čtení
Denuvo už nie je to, čo bývalo

Denuvo už nie je to, čo bývalo

Denuvo - pre niektorých znamená nádej, pre iných strach. Aby som vysvetlil, čo vlastne toľko spomínané Denuvo znamená. Denuvo alebo Denuvo Anti-Tamper je software vyvinutý rakúskou...

14. 10. 2017
Adam Tomaškovič
5 min čtení
background