background - Ozvěny minulosti: The Operative: No one lives forever
Ozvěny minulosti: The Operative: No one lives forever

Ozvěny minulosti: The Operative: No one lives forever

5. 02. 2017
Ladislav Klimeš
0 obrázků
8 min čtení

Utekl nějaký čas a opět přišla chvíle, abychom se podívali na to, jaké hry se hrály, když ještě dnešní komunita hráčů byla v plenkách. Na hry, které pamatují jen staří pardálové. Dnes si zavzpomínáme na špiónskou akci The Operative: No one lives Forever.

O tuhle příběhovou FPS akci se postaralo studio Monolith, mimochodem autoři dnes již legendární F.E.A.R. a třeba Shadow of Mordor. Produkci pak měli na starost Fox Studio. Celá tahle záležitost vyšla 9. října roku 2000 a společně s Deus Ex utvořili jakýsi etalon nových stříleček 21. století.

Hra jako taková je parodií na Jamese Bonda z 60. let. Příběh se odehrává v době tajných agentů v baloňácích a kloboucích, hezkých agentek, jedookých záporáků s podzemními slujemi plnými zlých přisluhovačů. Ano, celý příběh, zpracování i prostředí si utahuje z těchto klišé různými způsoby, ať už to jsou zajímavé smrtící zbraně, gadgety, či momenty ve hře.

Hlavní hrdinka - Cate Archer, vymodelovaná podle modelky Mitzi Martin, je bývalá zlodějka najatá organizací UNITY, těmi dobrými, aby pomohla zastavit organizaci H.A.R.M. tedy ty špatné. Tudíž krom obvyklého střílení padouchů přichází na řadu i plížení a špionáž.

Ve hře se nacházely mise plné akce i mise, kdy se zbraň nesměla použít, minimálně do určitého momentu. Hra obsahovala 15 kapitol, rozdělených na scény, což byly jednotlivé levely, nebo příběhové animace v enginu hry. Animacích jako takových bylo opravdu hodně. Příběh hry jde od začátku dost do temných vod, aby se z něj stala vrcholná komedie a vyvrcholila spoustou zvratů a překvapivým finálním Bossem.

K tomu, aby se hrdinka prokousala všemi nástrahami sloužily nejenom dobové zbraně, ale také i různé vychytávky. Pudl s feromony, co odlákal hlídací psy i jejich majitele, různé druhy granátů, plynové voňavky, co protivníka uspaly, či otrávili. Byla toho vcelku velká spousta a desing levelů byl uzpůsoben i k tomu, aby se i po prvním projití daly najít další a další možnosti (i s vybavením z budoucích levelů). Takže znovuhratelnost zaručena.

No One Lives Forever je dnes už zapomenutou klasikou a to z toho prostého důvodu, autorská práva na tuto sérii se několikrát prostřídala a nikdo neví, kdo je vlastně má. Tudíž prodej na GOG je absolutně nemožný. Je to škoda, protože tahle hra a její pokračování mají co říci i po skoro 17 letech od vydání.

Ilustrační video z YT:

Assassin’s Creed Dynasty?

Assassin’s Creed Dynasty?

Áno, vidíte správne. Nie je to ani pol roka, odkedy sme sa dočkali posledného vydania hry zo série assassínov. Ako to už u Ubisoftu býva zvykom, opäť sa našiel poslušný zamestanec a v rozhovore pre ...

19. 02. 2018
Adam Tomaškovič
2 min čtení
Origin ponúka zadarmo prvý Dead Space

Origin ponúka zadarmo prvý Dead Space

Služba Origin sa zčasu načas snaží hráčov zaujať hrami, ktoré dávajú k dispozícii doslova "na účet podniku". Pokiaľ teda nemáte Origin Access, ktorý za smiešne 4 eurá mesačne umožňuje hrať hry ako...

15. 02. 2018
Alex Barna
5 min čtení
background