background - Acon, tekutý dusík a SilentiumPC
Acon, tekutý dusík a SilentiumPC

Acon, tekutý dusík a SilentiumPC

20. 04. 2017
Jakub Kozák
0 obrázků
7 min čtení

Jak určitě mnoho lidí postřehlo, tak ve dnech 14.4 až 16.4 se uskutečnila akce zvaná Acon. Byla v prostorech Cross Clubu v Praze a taktéž blízké škole a "hale"... Mno k recenzi Aconu tu samozřejmě nejsme.

Dnes tady jsme kvůli tomu, aby jsme si blíže představili co si člověk vlastně pod pojmem tekutý dusík může představit. Zjednodušeně řečeno se jedná o velmi chladnou látku, která dokáže dosahovat teploty až -196°C, a kterou lze používat pro takzvané extrémní přetaktování procesoru, případně i grafiky nebo vyjímečně i RAM pamětí!

Jak vlastně probíhaly přípravy? (bohužel z té jsem jaksi pozapomněl vytvořit fotky...) Za prvé deska, na které se taktovalo. Jedná se o Asus Maximus IX Hero, která sice není naprosto ideálním kandidátem, ale stále mnohem lépe připravená než-li kousky z řady Strix. Za druhé námi již dobře známý procesor Intel Core i5 6600K, kterému sekundovalo doslova zobrazovadlo v podobě Asus HD6450 512MB. To vše doplněné o 2x8GB RAM DDR4 HyperX Savage a dále i HyperX Savage 240GB SSD disk. (celá sestava v provozu pod dusíkem)

Ono by to běžně mohlo stačit, ale ještě jsme na to museli udělat speciální komín, pomocí kterého lze tekutým dusíkem chladit samotný procesor. O ten se mi postaral dobrý kamarád z ComputerParts v Opavě za což mu děkuji.

Vše tohle poháněl námi již rychle představený zdroj od SilentiumPC přesněji Enduro FM1 650W.

Co vše je vlastně potřeba, aby se mohlo zadařit a při první příležitosti jsme desku neodpálili do věčných lovišť? Hlavní bylo zajistit desku pomocí tvárlivé pryže v okolí procesoru od kondenzace. Tou jsem musel jeho bezprostřední okolí doslova zalepit. Dále bylo třeba nějak všechnu tu teplotu měřit. K tomu mi sloužil teploměr Voltcraft K101 a senzor typu K do -200°C. A abych zabránil ještě další kondenzaci, tak jsem použil obyčejné papírové útěrky co jsou běžně v domácnosti. (obrázek ukazuje polovinu komínu, tj jeho základnu)

No a abych to mohl více rozvést tak si počkejte do příštího týdne, protože toho je vážně velmi hodně a máte se na co těšit!

Top 5: Nejlevnější nákup her

Top 5: Nejlevnější nákup her

PC

Ahoj, dnes jsem si připravil takový malý speciál. Z názvu víte o co jde, takže jdeme na to! G2A Tak jo, přiznejmě si, že i když někteří z nás nemají rádi Šedý trh, u prodeje...

22. 01. 2018
Kryštof Friedel
6 min čtení
Nový král?

Nový král?

Nazdar, dnes se podíváme na Steam, teda na jeho konkurenta. Ne, zase špatně. Dnes se podíváme na platformu, která slibuje, že sesadí krále digitálních kopií z trůnu. Že jste o tom neslyšeli? Není se...

21. 01. 2018
Kryštof Friedel
4 min čtení
background